Becel ProActiv Light
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 22.17391304347826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Becel Proactive Light (Similarity score: 3.08)
- Unilever Pro Activ Light (Similarity score: 12.79)
- Becel Proactiv (Similarity score: 12.79)
- Golden Taste Golden Taste, Schmaltz Herring (Similarity score: 18.74)
- Ebly Blé Naturel (Similarity score: 22.48)
- Hinode Brown Jasmine Rice (Similarity score: 22.81)
- Frites Special Micro Ondes (Similarity score: 23.48)
- Nos Régions Ont Du Talent Pomme De Terre Salardaise (Similarity score: 25.38)
- Food City Corn Tortillas (Similarity score: 25.45)
- Otantic Crème Glacée Noisette (Similarity score: 27.57)
- Ebly Ebly L'original (Similarity score: 28.33)
- Mandy Vegetal (Similarity score: 28.34)
- Tofu Soyeux (Similarity score: 29.26)
- Mccain Sprinter (Similarity score: 29.44)
- Mélange De Céréales Et Légumineuses (Similarity score: 29.51)