Bedware Unlimited Inc. California Flavored Nuts, Gummi Butterflies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.33g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 70mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 51.16g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bedware Unlimited Inc California Flavored Nuts, Gummi Worms (Similarity score: 0.00)
- Damhert Sirop Pommes Et Poires (Similarity score: 15.40)
- Nuclear Sqworms Sour Neon Gummi Worms Candy (Similarity score: 18.52)
- Fudge Hearts (Similarity score: 20.44)
- Greenwise Organic Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 21.51)
- Organic Chocolate Syrup (Similarity score: 21.57)
- Chocolate Syrup (Similarity score: 21.57)
- Mint Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 21.57)
- Pianello Balsamic Cream Pianello (Similarity score: 21.94)
- The Fresh Market Gummi Turtles (Similarity score: 22.16)
- Fruity Gummi Bears, Fruity (Similarity score: 22.73)
- Bosco Products Inc Bosco, Flavored Syrup, Mocha (Similarity score: 26.57)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Sweetened Mango Slices (Similarity score: 28.08)
- Organic Crispy Chews Toddler Fruit Snack With Whole Grains (Similarity score: 28.62)
- Maple Syrup + Honey (Similarity score: 30.93)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Sugar
- E1404
- E428
- E270
- E330
- E330
- White Grape Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)