Whole Foods Market Whole foods market, sweetened mango slices
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bosco Products Inc Bosco, Flavored Syrup, Mocha (Similarity score: 24.24)
- Citron Ginger Honey Tea (Similarity score: 24.25)
- Whole Foods Market, Rocky Mountain Foods Inc Whole Foods Market, Organic Sun Dried Mulberries (Similarity score: 26.29)
- Bedware Unlimited Inc California Flavored Nuts, Gummi Worms (Similarity score: 28.08)
- Bedware Unlimited Inc California Flavored Nuts, Gummi Butterflies (Similarity score: 28.08)
- Wiley Wallaby Blueberry Pomegranate Licorice 10oz Bag (Similarity score: 28.20)
- Fine Dried Fruits & Nuts (Similarity score: 30.23)
- Damhert Sirop Pommes Et Poires (Similarity score: 30.52)
- Maple Syrup + Honey (Similarity score: 30.64)
- Organic Crispy Chews Toddler Fruit Snack With Whole Grains (Similarity score: 30.99)
- Syrup (Similarity score: 33.22)
- Pianello Balsamic Cream Pianello (Similarity score: 35.01)
- Nuclear Sqworms Sour Neon Gummi Worms Candy (Similarity score: 35.79)
- Clif, Clif Bar And Company Cheery Cherry Organic Twisted Fruit + Veggie Snack, Cheery Cherry (Similarity score: 36.07)
- Gummi Blue Sharks (Similarity score: 36.71)
Ingredients List
- Mango Slices
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)