Beef & bean burritos, beef & bean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.96g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.96g |
| Saturated Fat | 4.42g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 35.67393058918483% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.7% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 292mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292mg |
| Sugars | 0.88g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- El Monterey Beef & Bean Burritos (Similarity score: 0.00)
- Family Beef & Bean Frozen Burritos (Similarity score: 7.24)
- Abuela Maggie Sándwich Chorizo (Similarity score: 13.30)
- Mikey’s Pepperoni Pizza Pockets Uncured Pepperoni, Plant Based Mozzarella, And Italian Style Sauce In A Toasted Crust, Pepperoni Pizza Pockets (Similarity score: 14.66)
- Zaigl Bauernhof Brotaufstrich Schnittlauch (Similarity score: 20.31)
- Pizza Romana (Similarity score: 20.99)
- Kroger Paczki (Similarity score: 21.62)
- Artisan Recipes Plain Mini Bagels, Plain (Similarity score: 23.12)
- Blueberry Mini Bagels (Similarity score: 23.53)
- Auntie Anne's Pretzel Pocket Sandwich (Similarity score: 24.42)
- Lunter Rostlinná Krémová Pomazánka (Similarity score: 25.72)
- Mirch Masala 10 Aloo Puri (Similarity score: 26.64)
- ส ขอนแก่น,7 11,s Khonkaen ข้าวเหนียวหมูฝอย (Similarity score: 26.82)
- Sweet Italian Sausage Tortelloni With Sweet Italian Sausage & Parmesan Cheese (Similarity score: 27.02)
- Bonneterre Tortelloni Au Pesto (Similarity score: 27.05)
Ingredients List
- Water Enriched Wheat Flour
- Savory Flavor
- Beef Beans Vegetable Oil
- Contains 2% And Less Textured Vegetable Protein
- Isolated Pea Product
- Salt
- Chili Pepper
- Flour Treatment Agent
- Spice
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)