Auntie Anne's Pretzel Pocket Sandwich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 13.07g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.07g |
| Saturated Fat | 5.23g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 288mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 288mg |
| Sugars | 1.96g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Better Bakery Company Pretzel Melt Pizza With Parmesan Herb Topping (Similarity score: 14.07)
- Mirch Masala 10 Aloo Puri (Similarity score: 21.68)
- Kroger Paczki (Similarity score: 23.34)
- Wagyu Burgers (Similarity score: 23.36)
- Snack Break (Similarity score: 24.10)
- El Monterey Beef & Bean Burritos (Similarity score: 24.42)
- Beef & Bean Burritos, Beef & Bean (Similarity score: 24.42)
- M Helaine Fabricant,jambons Du Bocage Saucisson À L'ail (Similarity score: 24.69)
- Feta (Similarity score: 24.69)
- Carrefour Gaufre Fruits Des Bois (Similarity score: 25.74)
- Zaigl Bauernhof Brotaufstrich Schnittlauch (Similarity score: 25.81)
- Family Beef & Bean Frozen Burritos (Similarity score: 26.15)
- ส ขอนแก่น,7 11,s Khonkaen ข้าวเหนียวหมูฝอย (Similarity score: 26.18)
- Esselunga Top,esselunga (Similarity score: 26.18)
- Abuela Maggie Sándwich Chorizo (Similarity score: 26.34)
Ingredients List
- Dough
- Salt
- E500ii
- Filling
- Microbial Culture
- Salt
- Enzyme
- Ricotta
- Part Skim Mozzarella Cheese
- Soya Oil
- Garlic
- E375
- Parsley
- Oregano
- Black Pepper
- Topping
- Salt
- Enzyme
- Romano Cheese
- E460ii
- Starch Blend Added To Prevent Caking
- Bread Crumbs
- Iron
- Soya Oil
- Parsley
- Oregano
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Brown Sugar
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)