Beef patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15.18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.18g |
| Saturated Fat | 10.71g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 39.97760358342666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 10.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 214mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Corridor Sausage Co Moroccan Recipe Lamb & Fig Sausage (Similarity score: 14.01)
- Les Frangines Petit Pâté Figue Et Noix (Similarity score: 21.17)
- Bauducco Torrada Multigrãos (Similarity score: 27.61)
- Queso Light (Similarity score: 28.26)
- Antonio Amato Tortelloni 'nduja E Ricotta Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 29.28)
- Sans Marque,aldi Bâtonnets De Mozzarella Avec Sauce Au Piment Rouge (Similarity score: 29.78)
- Consum Tarta De Manzana (Similarity score: 29.98)
- 8 Poitrines De Porc Barbecue (Similarity score: 31.18)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia La Burratina Tipica Fresca Per Tradizione (Similarity score: 35.70)
- Ja Feiner Bienenstich (Similarity score: 36.19)
- The Bakery Apple Turnover (Similarity score: 37.47)
- Le Trésor Des Dieux Filets De Maquereaux (Similarity score: 38.12)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 38.46)
- Chop House Angus Beef Brisket Steak Burger (Similarity score: 38.86)
- Pumpkin Streusel Pie (Similarity score: 39.85)
Ingredients List
- Beef
- Water
- Coating
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)