Food Town Stores Inc. Ice Cream Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 214mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214mg |
| Sugars | 21.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pumpkin Streusel Pie (Similarity score: 9.73)
- Tropeziennes (Similarity score: 13.03)
- Bumbleberry Blossoms (Similarity score: 20.02)
- House Of Flavors Inc Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Fat Daddy (Similarity score: 21.95)
- Gorillas Cake Batter (Similarity score: 23.09)
- Shortcake (Similarity score: 23.59)
- Ja Feiner Bienenstich (Similarity score: 23.60)
- Picard 12 Mini Éclairs Praliné, Caramel Au Beurre Salé, Chocolat, Café (Similarity score: 23.94)
- Kingly Heirs King Preferred, Aunties Bread Puddin' (Similarity score: 24.79)
- Biscuiterie Bourdon Gaufre Liégeoise Choco (Similarity score: 25.08)
- Jessie Lord Bakery Llc Cherry Crumb Pie (Similarity score: 25.30)
- Tgp Banana Cream Pie (Similarity score: 25.78)
- 9" Pumpkin Cream Pie With Pumpkin Custard & Cream Cheese Filling, Pumpkin Cream (Similarity score: 25.86)
- Sans Marque,aldi Bâtonnets De Mozzarella Avec Sauce Au Piment Rouge (Similarity score: 25.97)
- Exquisa Feiner Käsekuchen Snack (Similarity score: 26.09)
Ingredients List
- Ice Cream
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- Molasses
- E150a
- Wafer
- Sugar
- E150a
- High Fructose Corn Syrup
- Dextrose
- Palm Oil
- Corn Flour
- Contains Less Than 2% Of Cocoa
- High Fructose Corn Syrup
- E500ii
- Modified Corn Starch
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Pecan Nut
- Sugar
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavors
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)