Wholemale pita bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.8999996185303g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.9g |
| Saturated Fat | 0.20000000298023g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222223142046815% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 211.99998855590798mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 2.2000000476837g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Of The Sea Chicken Of The Sea, Brisling Sardines In Olive Oil (Similarity score: 19.08)
- Specially Selected Large Beef Drippong Yorkshire Puddings (Similarity score: 19.96)
- Chicken &chorizo Empanadas (Similarity score: 20.47)
- Munch Egg Sandwich (Similarity score: 21.34)
- Hummus Caril E Açafrão (Similarity score: 22.08)
- Beef Taquitos (Similarity score: 22.55)
- Tesco Tesco Cajun Chicken Wrap (Similarity score: 23.04)
- Arancini, Gouda & Mozzarella (Similarity score: 23.65)
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 25.55)
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 25.55)
- Creation Maison Limoges Baguette De Tradition (Similarity score: 25.71)
- Crepes De Froment (Similarity score: 26.02)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 26.03)
- Mavrommatis Pita Pain Libanais Complet (Similarity score: 26.10)
- La Compagnie Bretonne Du Poisson Filets De Maquereau Marinés Au Muscadet (Similarity score: 26.17)