Beignets gourmands parfum choco-noisette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.1% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Beignet (Similarity score: 0.00)
- Beignet À La Framboise (Similarity score: 14.36)
- Rozijnenbrood (Similarity score: 15.41)
- Beignet Framboise Decongele (Similarity score: 17.38)
- Beignet Framboise (Similarity score: 17.38)
- Beignet Framboise (Similarity score: 17.38)
- U Beignets Fourrés Aux Framboises (Similarity score: 17.38)
- Beignet Framboise X4 Decongele (Similarity score: 17.38)
- Beignets Parfum Choco Noisette (Similarity score: 20.40)
- Cornelia Confections Cornelia Confections, Almond Mocha Brittle Crunch (Similarity score: 21.49)
- Super U Beignets À La Franboise (Similarity score: 23.90)
- Beignets (Similarity score: 25.56)
- Ah (Similarity score: 27.67)
- Rowan Hill Bakery Plain Bagels (Similarity score: 28.04)
- Cinn Raisin Bread (Similarity score: 28.89)