Beignets Parfum Choco-noisette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.1% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rozijnenbrood (Similarity score: 13.23)
- U Beignet A L'abricot (Similarity score: 16.47)
- Beignet À La Framboise (Similarity score: 17.44)
- Beignet (Similarity score: 20.40)
- Beignets Gourmands Parfum Choco Noisette (Similarity score: 20.40)
- U Beignets A L’abricot (Similarity score: 20.81)
- Beignets (Similarity score: 23.65)
- Peanut Butter, Organic Strawberry Preserves With Apple Bread Pudding Wrap (Similarity score: 24.63)
- Dulcesol Maxi Burguer 15 Cereales Y Semillas (Similarity score: 25.75)
- English Muffins (Similarity score: 28.25)
- Ah Ontbijtkoek (Similarity score: 29.17)
- Rowan Hill Bakery Plain Bagels (Similarity score: 30.32)
- Rewe Beste Wahl Kaffee Kuchen Quark (Similarity score: 30.68)
- Looman Salades Ei Bieslook Salade (Similarity score: 30.92)
- U Beignets Fourrés Aux Framboises (Similarity score: 31.24)