Belgian dark chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.97900629811056% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 27.14g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 8.85)
- Ice Cream (Similarity score: 9.33)
- Vanilla Ice Cream Swirled With Fudge, Chocolatey Coated Peanuts And Cone Pieces, Vanilla (Similarity score: 10.04)
- Green! Dalate Helado Chocolate Negro (Similarity score: 10.50)
- Ashby's Sterling Ice Cream (Similarity score: 10.70)
- Peanuts Rich Products Corp , Peanuts Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 10.83)
- Cherries Jubilee Ice Cream (Similarity score: 12.48)
- Grycan Lody Kawowe (Similarity score: 12.57)
- Grycan Lody Caffe Latte (Similarity score: 12.57)
- Ben & Jerry's Karamel Sutra Core (Similarity score: 12.72)
- Toasted S'mores Graham Cracker Flavored Super Premium Ice Cream With Marshmallow Creme, Fudge Swirls And Chocolaty Chunks (Similarity score: 13.35)
- Ice Cream, Toasted S'mores (Similarity score: 13.35)
- Gelatelli Magma Joghurt Fresh (Similarity score: 13.93)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cake Batter (Similarity score: 14.06)
- Adelie Adelie Donatelo C Brule (Similarity score: 14.41)
Ingredients List
- Gelato
- Dark Chocolate Coating
- Sugar
- Cocoa Butter
- Cane Sugar
- Coconut Oil
- E150
- Dextrose
- Salt
- Thickener
- Carob Seed Flour
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)