Ashby's Sterling Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.95g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.95g |
| Saturated Fat | 10.89g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 10.9g |
| Score | 18 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 22.77g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 3.29)
- Peanuts Rich Products Corp , Peanuts Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 6.47)
- Welsh Farms Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Awesome Vanilla (Similarity score: 6.51)
- Ben & Jerry's Karamel Sutra Core (Similarity score: 8.11)
- Yarnells Premium Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- Belgian Dark Chocolate (Similarity score: 10.70)
- Grycan Lody Caffe Latte (Similarity score: 11.38)
- Grycan Lody Kawowe (Similarity score: 11.38)
- Milka Crispy Chocolate (Similarity score: 12.27)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Green! Dalate Helado Chocolate Negro (Similarity score: 12.95)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Son Of A Wich Cookie Dough (Similarity score: 13.01)
- Ice Cream (Similarity score: 13.45)
- Chocolate Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Cookie Dough (Similarity score: 13.47)
- Vanilla Ice Cream Swirled With Fudge, Chocolatey Coated Peanuts And Cone Pieces, Vanilla (Similarity score: 13.92)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Pasteurised Egg Yolk
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)