Bell pepper & cheese fluffy mini muffin shaped eggs three cheese blend egg bites, bell pepper & cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 13.08g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.08g |
| Saturated Fat | 8.46g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 262mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 262mg |
| Sugars | 0.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nos Régions Ont Du Talent,leclerc Quenelles Nature (Similarity score: 14.62)
- Tendre Et Plus Steaks Hachés Extra Tendre (Similarity score: 18.07)
- E Leclerc Pizza Mexicaine (Similarity score: 18.33)
- Bacon Wrapped Suffed Pork Lion (Similarity score: 19.59)
- Monoprix Tartiflette Au Reblochon (Similarity score: 20.59)
- Carrefour Ultra Moelleux* (Similarity score: 21.23)
- Les Saveurs De Mam Flo Terrine, Porc Aux Saveurs D'afrique (Similarity score: 21.31)
- Fiery Jalapeno Lime Chicken (Similarity score: 22.88)
- Asiago Cheese Mezzaluna Ravioli Ricotta, Asiago And Mozzarella, Asiago Cheese (Similarity score: 23.26)
- Fresh & Easy Llc Chicken Florentine Flatbread (Similarity score: 23.93)
- Cote De Porc Marinée Barbecue (Similarity score: 24.12)
- Dippin' Pizza Original Italian Sausage Dippin' Pizza (Similarity score: 24.41)
- Steak And Ale Pies (Similarity score: 24.58)
- Lakeside Brand,lakeside Beef, Canned With Juices (Similarity score: 25.04)
- Casa Sanchez Pupusas, Handmade Filled Thick Tortillas (Similarity score: 25.38)
Ingredients List
- Egg
- Cottage Cheese
- Monterey Jack
- Cheddar
- Unsalted Butter
- Red Bell Pepper
- Green Bell Pepper
- Garlic
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)