Asiago cheese mezzaluna ravioli ricotta, asiago and mozzarella, asiago cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 9.86g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.86g |
| Saturated Fat | 4.93g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 53.87978142076503% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 261mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 261mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cannellonis Ricotta Epinards (Similarity score: 9.14)
- Potato & Cheese Gourmet Calzones (Similarity score: 15.96)
- Fresh & Easy Llc Chicken Florentine Flatbread (Similarity score: 16.02)
- Nos Régions Ont Du Talent,leclerc Quenelles Nature (Similarity score: 17.45)
- Asian Passage Noodle Soup Bowl (Similarity score: 17.55)
- E Leclerc Pizza Mexicaine (Similarity score: 18.64)
- Perfect Pasta Inc Breaded Cheese Ravioli (Similarity score: 19.73)
- Organic Ricotta & Spinach Ravioli (Similarity score: 20.49)
- Hy Vee Tortellini (Similarity score: 20.57)
- Giovanni Rana Tagliatelle Frescos A La Carbonara (Similarity score: 22.39)
- Spinach And Cheese Ravioli (Similarity score: 23.02)
- Scoiattolo Ravioloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 23.15)
- Bell Pepper & Cheese Fluffy Mini Muffin Shaped Eggs Three Cheese Blend Egg Bites, Bell Pepper & Cheese (Similarity score: 23.26)
- Lakeside Brand,lakeside Beef, Canned With Juices (Similarity score: 25.08)
- Nestlé Minis Pizzas (Similarity score: 25.60)
Ingredients List
- Enriched Extra Fancy Durum Flour And Semolina
- Salt
- Bread Crumbs
- Spice
- Dehydrated Parsley
- E160ai
- Water
- Ricotta
- Asiago
- Whole Egg
- Low Moisture Part Skim Mozzarella Cheese
- Cream
- Half And Half
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)