Bell-View Preserves
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 55g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Red Raspberry Preserves, Raspberry (Similarity score: 0.00)
- Red Raspberry Preserves (Similarity score: 7.07)
- Lee Thompson Fawcett Company Bellview, Taste The Fruit 1st, Preserves, Gooseberry (Similarity score: 7.07)
- Gooseberry Preserves (Similarity score: 7.07)
- Blackberry Fruit Spread, Blackberry (Similarity score: 10.00)
- Trader Joe's Trader Joe's, Preserves, Fresh Raspberries (Similarity score: 10.00)
- Zentis Raspberry Preserves (Similarity score: 10.00)
- Los Nietitos S A Dulce De Membrillo Quince Jam (Similarity score: 11.31)
- Sweet Mouthful Specialty Foods Bow Hill, Jam, Blueberry (Similarity score: 11.63)
- Marmellata (Similarity score: 12.58)
- Columbia Empire Farms Seedless Preserves (Similarity score: 13.27)
- Bell View Preserves (Similarity score: 13.27)
- Bolero Bolero, Raspberry Jam, Raspberry (Similarity score: 13.27)
- Strawberry Preserves (Similarity score: 13.27)
- The Backyard Food Company The Backyard Food Company, Big Apple Butter (Similarity score: 13.27)
Ingredients List
- Red Raspberries
- Cane Sugar
- E440a
- Fruit Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)