Blackberry fruit spread, blackberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Signature Boysenberry Preserves, Boysenberry (Similarity score: 7.28)
- Peach Preserves, Peach (Similarity score: 9.99)
- Bell View Preserves (Similarity score: 10.00)
- Red Raspberry Preserves, Raspberry (Similarity score: 10.00)
- Sdoukos S A Fruit For Snack Dried Green Figs (Similarity score: 10.95)
- Premium Spread (Similarity score: 11.22)
- Harris Teeter, Harris Teeter Inc Harris Teeter, Fruit Preserves, Strawberry (Similarity score: 12.17)
- Preserves, Strawberry (Similarity score: 12.17)
- Preserves, Strawberry (Similarity score: 12.17)
- Food Lion Apple Jelly (Similarity score: 12.17)
- Preserves, Strawberry (Similarity score: 12.17)
- Signature Strawberry (Similarity score: 12.17)
- Signature Kitchens Apricot Preserves, Apricot (Similarity score: 12.17)
- Harris Teeter Strawberry Preserves, Strawberry (Similarity score: 12.17)
- Food Club Peach Preserves, Peach (Similarity score: 12.17)
Ingredients List
- Blackberry
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- E440a
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)