Black cherry juice concentrate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 18 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Club Orange Marmalade, Orange (Similarity score: 13.64)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 13.75)
- Food Lion Orange Marmalade (Similarity score: 14.46)
- Preserves, Apricot Pineapple (Similarity score: 14.46)
- Tops Marmalade, Orange (Similarity score: 14.46)
- Shoprite Shoprite, Marmalade, Orange (Similarity score: 14.46)
- Marshmallow Dessert Topping (Similarity score: 18.95)
- Organic Tangerine Spread (Similarity score: 18.95)
- Mi Costenita Whole Tamarind (Similarity score: 21.67)
- Great Value Syrup (Similarity score: 21.70)
- Great Value Great Value, Flavored Syrup, Chocolate (Similarity score: 21.70)
- Bosco Syrup (Similarity score: 22.07)
- Conad Crema Di Marroni (Similarity score: 23.32)
- Bosco Products Inc Chocolte Syrup (Similarity score: 23.63)
- Migross Crema Di Marroni (Similarity score: 24.01)