Black licorice jumbo twists, black licorice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 38.46g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sharkies Inc Organic Energy Sports Chews (Similarity score: 20.40)
- Shoppers Value Licorice Hollows (Similarity score: 24.10)
- Jaquet Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 26.01)
- Eco+ Pain D'épices Eco+ (Similarity score: 32.17)
- Annies Sunny Citrus Organic Fruit Snacks (Similarity score: 32.27)
- Annie's Homegrown Organic Pink Lemonade Bunny Fruit Snacks (Similarity score: 32.27)
- Annie's Homegrown Organic Grapes Galore Bunny Fruit Snacks (Similarity score: 32.27)
- Annie's Organic Mini Bunny Fruit Snacks 5 Count (Similarity score: 32.27)
- Turkish Fig Soft Baked Real Fig Poppables, Turkish Fig (Similarity score: 35.05)
- Pain D'épice Artisanal Nature (Similarity score: 35.61)
- Casino Pain D'épices Spécial Foie Gras Aux Figues Séchées (Similarity score: 37.75)
- Pain D’épices Des Fetes (Similarity score: 38.96)
- Beignet Pomme X2 (Similarity score: 40.57)
- Beignet À La Pomme (Similarity score: 40.57)
- Beignet À La Pomme (Similarity score: 40.57)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Salt
- Soy Mono And Diglycerides
- Natural Flavouring
- Potassiu
- Fortified Wheat Flour
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Water
- Modified Starch
- E422
- Liquorice Extract
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)