Black raspberry flavored chip ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.49g |
| Saturated Fat | 6.98g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 24.42g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 3.72)
- Nestlé Caramel Peanuts (Similarity score: 4.59)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 5.92)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 5.92)
- Bear Mountain Ice Cream (Similarity score: 6.33)
- Gut & Günstig Eiscreme Vanille (Similarity score: 6.86)
- Mucci Café (Similarity score: 7.50)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 7.65)
- Birthday Cake Sugar Cookie Flavored Ice Cream Swirled With Blue Frosting And Colored Buttercream Freckles (Similarity score: 8.03)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.04)
- L'artisan Givré Creme Glacee Rhum Raisin (Similarity score: 8.47)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.65)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 8.65)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 8.65)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.91)
Ingredients List
- Milkfat
- Whey
- E471
- E466
- E412
- E407
- E415
- E330
- Natural And Artificial Flavouring
- E129
- E133
- Skimmed Milk
- E102
- Sugar
- Blackberry
- Corn Syrup
- Chocolate Flavored Chunks
- Buttermilk
- Contains Less Than 2% Ãâ–fraspberry Juice Concentrate
- Raspberry Puree
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)