Nestlé Caramel peanuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.0909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.1% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 4.11)
- Black Raspberry Flavored Chip Ice Cream (Similarity score: 4.59)
- Ice Cream (Similarity score: 5.07)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 5.17)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 5.17)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 5.17)
- Mayfield Mint Chocolate Chip (Similarity score: 6.95)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 7.44)
- Gut & Günstig Eiscreme Vanille (Similarity score: 7.72)
- Bear Mountain Ice Cream (Similarity score: 8.17)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.21)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.21)
- Chocolate Flavored Chips In Mint Ice Cream, Mint Chocolatey Chip (Similarity score: 9.09)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse Chocolat (Similarity score: 9.54)
- Nestlé Feuillete De Mousse (Similarity score: 9.66)