Blackberry honey
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.8900000000000001g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.89g |
| Saturated Fat | 10.38g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 84.66557911908646% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.7% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 9mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 9mg |
| Sugars | 16.98g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blueberry Cardamom Coconutmilk Non Dairy Frozen Dessert, Blueberry Cardamom Coconutmilk (Similarity score: 16.37)
- Rewe Beste Wahl,rewe Rewe Soja Eis (Similarity score: 16.67)
- Lucy,lupino Ag Vegan Rein Pflanzlich Vanille Eis (Similarity score: 16.67)
- Tartufo Nero (Similarity score: 20.28)
- Franprix Crème De Coco (Similarity score: 22.71)
- Italgelato Gelato (Similarity score: 24.06)
- Cadbury Flake (Similarity score: 24.78)
- Bourbon Vanille Eis (Similarity score: 24.96)
- Organic Cultured Coconut Vanilla Chamomile Yogurt (Similarity score: 25.86)
- Picard Crème Glacée De Noix De Coco (Similarity score: 26.01)
- Bon Gelati Schwarzwälder Kirch (Similarity score: 26.24)
- Belle France Cônes Citron (Similarity score: 27.50)
- Nordis Lody O Smaku Waniliowym Z Nadzieniem Owocowym (10%) W Polewie Z Dodatkiem Czekolady (20%) I Orzeszków Arachidowych (3%) (Similarity score: 27.63)
- Creamamore Glace À La Vanille (Similarity score: 28.47)
- Franprix Dessert Végétal Au Lait De Coco Sur Lit À La Myrtille (Similarity score: 28.51)
Ingredients List
- Filtered Water
- Lemon Juice
- Sea Salt
- All Natural Flavors
- E412
- E415
- E410
- Tapioca Dextrose
- Coconut Cream
- Agave
- Sugar
- Safflower Oil
- Blackberry Purree
- Wildflower Honey
- Raspberry
- Blackberry
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)