Cadbury Flake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 819kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 819kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.1875 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 72.54901960784315% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.5% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 16.6g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L’angelys Bûche Glacée Chocolat Blanc & Cassis (Similarity score: 14.65)
- Auchan,auchan Bio Crème Glacée Chocolat Bio (Similarity score: 19.64)
- Creamamore Glace À La Vanille (Similarity score: 20.60)
- Nestlé Nestlé Extrême Chocolate Brownie (Similarity score: 23.51)
- Gilfi Glace Vanille (Similarity score: 23.99)
- Morrisons Chockas Mint Choc (Similarity score: 24.03)
- Mon Bio Gourmand Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 24.26)
- Belle France Cônes Citron (Similarity score: 24.44)
- Nestlé,extreme Cookies & Cream (Similarity score: 24.45)
- Blackberry Honey (Similarity score: 24.78)
- Made Farmer Cheese With Cranberry (Similarity score: 25.32)
- Nestlé Velours De Crème Chocolat Caramel (Similarity score: 25.47)
- Tua Mamma Ciocco E Riso (Similarity score: 26.02)
- L'artisan Givré Crème Glacée Café (Similarity score: 26.45)
- Nice (Similarity score: 27.24)
Ingredients List
- Buttermilk
- Whey
- Emulsifier
- Flavouring
- Stabiliser
- Colour
- Biscuit Cone
- Milk Chocolate Flake Bar
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Chocolate Flavour Coating
- Sugar
- Milk Chocolate
- Milk Chocolate Curls
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)