Blue baby sharks premium gummi candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 43.33g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Red White And Pink Gummi Bears (Similarity score: 2.82)
- Dierbergs, Rb Confections Lc Dierbergs Markets, Red, White And Blue Gummy Bears (Similarity score: 3.49)
- Shoppers Value Gummi Candy (Similarity score: 9.93)
- Gummi Peach Rings (Similarity score: 9.93)
- Peach Rings (Similarity score: 9.93)
- Gummy Trees & Snowmen Candies (Similarity score: 10.88)
- Essential Everyday, Supervalu Inc Peach Gummi Rings Candy, Peach Gummi Rings (Similarity score: 10.88)
- Orange Marmalade, Orange (Similarity score: 11.41)
- Gummi Spooktacular (Similarity score: 11.84)
- Mixed Fruit Gummies (Similarity score: 13.14)
- Candy Crush Mixed Fruit Gummies (Similarity score: 13.14)
- Candy Crush, Mixed Fruit Gummies, Blue Raspberry, Green Apple, Lemon, Cherry, Orange, Grape (Similarity score: 13.14)
- Orange Marmalade (Similarity score: 14.03)
- Hillside Candy Llc Go Organic, Organic Fruit Snacks, Fruit Medley (Similarity score: 15.14)
- Peach Rings Candy (Similarity score: 15.42)
Ingredients List
- Corn Syrup
- E171
- E133
- Sugar
- Water
- E428
- E330
- Natural Flavouring
- E440a
- Vegetable Oil
- Carnauba Leaf Wax
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)