Orange marmalade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Essential Everyday, Supervalu Inc Peach Gummi Rings Candy, Peach Gummi Rings (Similarity score: 5.12)
- Gummy Trees & Snowmen Candies (Similarity score: 5.12)
- Hillside Candy Llc Go Organic, Organic Fruit Snacks, Fruit Medley (Similarity score: 6.95)
- Gummi Peach Rings (Similarity score: 7.68)
- Peach Rings (Similarity score: 7.68)
- Shoppers Value Gummi Candy (Similarity score: 7.68)
- Dierbergs, Rb Confections Lc Dierbergs Markets, Red, White And Blue Gummy Bears (Similarity score: 10.58)
- Sysco Classic Marshmallows (Similarity score: 10.73)
- Candy Crush Mixed Fruit Gummies (Similarity score: 11.87)
- Candy Crush, Mixed Fruit Gummies, Blue Raspberry, Green Apple, Lemon, Cherry, Orange, Grape (Similarity score: 11.87)
- Mixed Fruit Gummies (Similarity score: 11.87)
- Snack King Peach Gummi Rings (Similarity score: 13.10)
- Red White And Pink Gummi Bears (Similarity score: 13.21)
- Blue Baby Sharks Premium Gummi Candy (Similarity score: 14.03)
- Keeler & Dunkel Inc Granlund's, Sour Gummi Worms Candies, Sour (Similarity score: 14.14)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Sugar
- Orange Zest
- Orange Juice
- Water
- E440a
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)