Blue Bunny Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 22.06g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Strawberry Ice Cream With Chunks Of Real Strawberries (Similarity score: 2.11)
- Carte D'or Glace Crèmes De Vanille De Madagascar (Similarity score: 6.76)
- Matcha Green Tea Ice Cream, Matcha Green Tea (Similarity score: 6.78)
- Ahold Real Ice Cream (Similarity score: 7.31)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 7.34)
- Ice Cream (Similarity score: 7.49)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 7.52)
- Purple Cow, Meijer Inc Limited Edition Peppermint Premium Ice Cream (Similarity score: 7.71)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 7.80)
- Strawberry Ice Cream With Chunks Of Strawberries (Similarity score: 7.80)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 7.80)
- Ice Cream (Similarity score: 8.65)
- G7 Gelato (Similarity score: 8.65)
- G7 Gelato Al Caffè Con Grani Di Cioccolato Al Caffè (Similarity score: 8.65)
Ingredients List
- Milk
- E407
- E471
- E466
- Cellulose Gel
- E150a
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Caramelized Sugar Ribbon
- Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of Natural And Artificial Flavor
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)