Carte D'or Glace Crèmes de Vanille de Madagascar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 859kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 859kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 68.23529411764706% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.2% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purple Cow, Meijer Inc Limited Edition Peppermint Premium Ice Cream (Similarity score: 4.19)
- First Street Pumpkin Flavored Premium Ice Cream (Similarity score: 5.61)
- Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 6.76)
- Blue Bunny Ice Cream (Similarity score: 6.76)
- G7 Gelato Al Caffè Con Grani Di Cioccolato Al Caffè (Similarity score: 7.24)
- G7 Gelato (Similarity score: 7.24)
- Strawberry Ice Cream With Chunks Of Real Strawberries (Similarity score: 7.45)
- Black Cherry Chocolate Chunk Ice Cream, Black Cherry Chocolate Chunk (Similarity score: 8.61)
- Carrefour Façon Dame Blanche (Similarity score: 8.68)
- Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- Picard Glace À L'italienne Façon Panna Cotta Sauce Caramel (Similarity score: 9.62)
- Consum Tarta Whisky (Similarity score: 9.74)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 9.80)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 9.80)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Vanilla Extract
- Natural Vanilla Flavouring
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Colour
- Egg
- Nut
- Fresh Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
- Stabiliser
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)