Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Blue bunny, premium ice cream, banana split
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 5.41g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.18816067653276% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 61mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61mg |
| Sugars | 21.62g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hannaford Bros Co Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 6.05)
- Old Fashioned Pistachio Flavored, Spumoni Fruit & Chocolate Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 6.27)
- Ice Cream (Similarity score: 6.27)
- Vanilla Ice Cream With Specks Of Real Vanilla Bean (Similarity score: 6.27)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 6.27)
- Pistachio Flavored, Spumoni Fruit & Chocolate Premium Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 6.27)
- Real Ice Cream French Vanilla (Similarity score: 6.40)
- Ice Cream, Cherry Bordeaux (Similarity score: 6.59)
- U Bac Vanille Macadamia (Similarity score: 6.72)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 7.14)
- Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 7.14)
- Rocky Road Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 8.25)
- Black Raspberry Flavored Premium Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 8.42)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Strawberry & Homestyle Vanilla, Strawberry & Homestyle Vanilla (Similarity score: 8.83)
Ingredients List
- Milk
- Sugar
- Palm Oil
- Cocoa Paste Processed With Alkali
- Cocoa Processed With Alkali
- E440a
- Mono And Deglycerides
- E433
- Pineapple
- Cherry
- Nut
- Cream
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of The Following
- E412
- E471
- E407
- Cellulose Gel
- E466
- Vanilla Extract
- Artificial Flavouring
- Skimmed Milk
- Sugar
- Strawberry
- Banana Revel
- Fudge Revel
- Water
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)