Ice cream, cherry bordeaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 58.28445747800587% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 21.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hannaford Bros Co Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 3.42)
- Real Ice Cream French Vanilla (Similarity score: 3.75)
- Ice Cream (Similarity score: 3.78)
- Old Fashioned Pistachio Flavored, Spumoni Fruit & Chocolate Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 3.78)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 3.78)
- Pistachio Flavored, Spumoni Fruit & Chocolate Premium Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 3.78)
- Vanilla Ice Cream With Specks Of Real Vanilla Bean (Similarity score: 3.78)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 6.59)
- Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 6.82)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 6.82)
- Black Raspberry Flavored Premium Ice Cream (Similarity score: 7.41)
- Rocky Road Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 7.60)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Strawberry & Homestyle Vanilla, Strawberry & Homestyle Vanilla (Similarity score: 7.99)
- U Bac Vanille Macadamia (Similarity score: 8.11)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 8.13)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Bordeaux Style Cherries
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)