Blue Bunny,Wells Enterprises Inc. Butter pecan ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 129mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 129mg |
| Sugars | 19.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boncolac Boncolac Tarte Fraise Prédécoupé (Similarity score: 10.14)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 11.31)
- Snickerdoodle Cheesecake Swirl Ice Cream (Similarity score: 11.43)
- Tarte Aux Pommes, Le Paquet, 750g (Similarity score: 11.54)
- Netto Netto Tarte Aux Pommes Predecoupee Et Surgelee (Similarity score: 11.54)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 12.12)
- Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Roasted Almonds Ice Cream (Similarity score: 12.33)
- Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 12.90)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Great Value, Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 13.25)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 13.85)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 14.39)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.61)
- Mcennedy,lidl Cheesecake American Style Strawberry Swirl (Similarity score: 16.05)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.56)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 17.56)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- E160b
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Pecan Nut
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- Ground Vanilla Beans
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)