Tarte aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 128mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 128mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Netto Netto Tarte Aux Pommes Predecoupee Et Surgelee (Similarity score: 8.23)
- Tarte Aux Pommes, Le Paquet, 750g (Similarity score: 8.23)
- Boncolac Boncolac Tarte Fraise Prédécoupé (Similarity score: 10.54)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 11.25)
- Stroh's Premium Ice Ceam (Similarity score: 11.26)
- Ice Cream (Similarity score: 11.63)
- Dean Foods Company Premium Ice Cream (Similarity score: 12.09)
- Blue Bunny,wells Enterprises Inc Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 14.39)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 15.35)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 15.35)
- Baskin Robbins Rich Chocolate Fudge Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 16.39)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 17.41)
- 365 Everyday Value Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 18.22)
- Carrefour Pasteis De Nata Fruit Rouge (Similarity score: 18.33)
- Ice Cream (Similarity score: 18.64)