Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Caramel crunch reduced fat ice cream dipped in chocolate flavored coating and crisp rice, caramel crunch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 85.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.7% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 17 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Sundae Ice Cream Bars (Similarity score: 5.51)
- Unes Maxi, Il Viaggiator Goloso Tiramisù (Similarity score: 8.96)
- Algida, Unilever Eskymo (Similarity score: 11.98)
- Sammontana Sorbello (Similarity score: 12.31)
- Casino Bâtonnets Vanille X10 (Similarity score: 17.31)
- Klondike, Unilever Krunch Ice Cream Bars (Similarity score: 17.49)
- Bonpreu Gelat Cucurucho Nata (Similarity score: 17.81)
- Royne Cono Nata Chocolate (Similarity score: 17.98)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc English Toffee Flavored Reduced Fat Ice Cream Dipped In Chocolate Flavored Coating And Toffee Candy Bars, English Toffee (Similarity score: 18.80)
- Pam & Panorama 6 Mini Biscotti Ricoperti (gusto Stracciatella) (Similarity score: 18.83)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 19.59)
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Bars (Similarity score: 19.59)
- Vanilla Reduced Ice Cream With Chocolate Flavored Coating Bars, Vanilla (Similarity score: 19.89)
- Olá Cornetto (Similarity score: 19.92)
- Gelato D'italia Mini King (Similarity score: 21.01)
Ingredients List
- Reduced Fat Ice Cream
- Chocolate Flavored Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)