Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Chocolate flavored wafers reduced fat ice cream sandwiches, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.19g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.19g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 60.092449922958394% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.1% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 162mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 162mg |
| Sugars | 24.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Éclair Café (Similarity score: 8.74)
- Clafoutis À La Griotte (Similarity score: 9.92)
- Haagen Dazs, Italian Style Gelato, Sea Salt Caramel (Similarity score: 12.66)
- Ice Cream (Similarity score: 14.55)
- La Tropėzienne (Similarity score: 15.84)
- Leclerc Flan (Similarity score: 18.26)
- Bread Pudding Rich & Creamy Brioche Bread Pudding With A Salted Caramel Sauce (Similarity score: 18.52)
- Steve's Ice Cream Salty Caramel Ice Cream, Salty Caramel (Similarity score: 20.51)
- Ice Cream (Similarity score: 20.71)
- Mint Ice Cream With Cookie Crumble Swirls & Chocolate Flavored Cookie Pieces (Similarity score: 20.87)
- Pies (Similarity score: 21.06)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 21.43)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 21.43)
- Beehive Banana Creme Pie (Similarity score: 22.21)
- Bimbo,bimbo S A De C V Nito (Similarity score: 22.93)
Ingredients List
- Reduced Fat Ice Cream
- Cocoa Processed With Alkali
- Contains 1% And Less Of Mono And Diglycerides
- E410
- E466
- E407
- Retinyl Palmitate
- Wafer
- Milk
- Cream
- Fudge Sauce
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)