Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 169mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 169mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Éclair Café (Similarity score: 12.96)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Flavored Wafers Reduced Fat Ice Cream Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 14.55)
- Pies (Similarity score: 16.70)
- Clafoutis À La Griotte (Similarity score: 17.19)
- Premium Ice Cream, Instant Mood Fix Caramel Brownie Trail Mix (Similarity score: 17.61)
- Steve's Ice Cream Salty Caramel Ice Cream, Salty Caramel (Similarity score: 18.70)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Italian Escapes, Premium Ice Cream, Italian Biscotti (Similarity score: 18.72)
- Haagen Dazs, Italian Style Gelato, Sea Salt Caramel (Similarity score: 21.32)
- Häagen Dazs,general Mills Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 21.43)
- Bread Pudding Rich & Creamy Brioche Bread Pudding With A Salted Caramel Sauce (Similarity score: 21.97)
- El Compi El Compi, Three Milks Sponge Cake (Similarity score: 22.13)
- Bimbo,bimbo S A De C V Nito (Similarity score: 22.22)
- Pie (Similarity score: 22.80)
- Sandwich (Similarity score: 23.24)
- Toupargel Petite Folie N°16 Glace Vanille Caramel Pécan (Similarity score: 23.58)
Ingredients List
- Milkfat
- Whey
- Cocoa
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Malted Milk Flavored Base
- Sea Salt Fudge Swirl
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Cookies
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)