Breyers, Unilever Gelato, chocolate fudge truffle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 6.17g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 71.41203703703704% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 22.22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato (Similarity score: 8.35)
- Coop Gelato Alla Panna Ma (Similarity score: 10.93)
- Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Hy Vee Inc Strawberries & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 12.20)
- Best Choice Ice Cream (Similarity score: 12.30)
- Yoplait Mousse Au Chocolat Intense (Similarity score: 12.85)
- Adélie Glace Banane Caramel (Similarity score: 14.90)
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 15.04)
- Fudge Revel Ice Cream (Similarity score: 15.13)
- Ice Cream (Similarity score: 15.13)
- Brioche Pasquier, Pasquier Tarte Aux Pommes (Similarity score: 15.19)
- Pasquier La Tarte Aux Pommes (Similarity score: 15.19)
- Intermarché Flan Pur Beurre *5 (Similarity score: 15.40)
- Flan Pur Beurre *2 (Similarity score: 15.40)
- Chocolate Ripple Ice Cream (Similarity score: 15.41)
Ingredients List
- Milk
- Vegetable Gums
- E471
- Chocolate
- Cocoa Butter
- Cocoa
- E407
- Salt
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- E476
- Sugar
- Water
- Cream
- Dutched Cocoa
- Corn Syrup
- Fructose
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Coconut Oil
- Canola Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)