Breyers, Unilever Vanilla flavor with butter almond pieces frozen dairy dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 3.57g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 37.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 143mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 143mg |
| Sugars | 19.05g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breyers, Unilever Frozen Dairy Dessert, Butter Pecan, Vanilla Flavor (Similarity score: 13.64)
- Dorayaki De Crema De Te Verde (Similarity score: 13.92)
- Leclerc Éclair Au Chocolat (Similarity score: 19.47)
- Kemps, Kemps Llc Frozen Yogurt Shop (Similarity score: 20.48)
- Signature Select, Safeway Inc Signature Select, Reduced Fat Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 20.69)
- Bold & Spicy With Grapes, Chili Mango Cashews & Pepper Jack Cheese (Similarity score: 21.49)
- Roundy's Roundy's, Select, Rich Chocolate Ice Cream, Double Fudge Brownie (Similarity score: 21.68)
- Purple Cow Frozen Yogurt, Denali Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 24.60)
- Market Basket, Market Basket Inc Light Ice Cream (Similarity score: 26.01)
- B Sweet Hot Bread Pudding (Similarity score: 26.06)
- Blueberry Ice Cream With Brown Sugar Streusel (Similarity score: 29.45)
- Edy's, Slow Churned, Light Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 29.90)
- Salted Caramel, Toffee Crunch & Chocolate Chunk Dairy Free Frozen Dessert, Salted Caramel Crunch (Similarity score: 30.44)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 30.71)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 30.78)
Ingredients List
- Milk
- E471
- Salt
- Natural Flavouring
- Retinyl Palmitate
- Corn Syrup
- Sugar
- Almond
- Cream
- Less Than 2% Of
- Butter
- Canola Oil
- Vegetable Gums
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)