Brioche bread pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.39g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.39g |
| Saturated Fat | 8.77g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 62.464387464387464% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 281mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 281mg |
| Sugars | 16.67g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pre Baked Custard Pie (Similarity score: 20.21)
- Salted Caramel Chip Ice Creams (Similarity score: 23.06)
- Bob & Kurt's Sentry Waukesha Pie (Similarity score: 24.53)
- Daunat La Brioche Façon Pain Perdu (Similarity score: 26.96)
- Philadelphia Fromage Frais (Similarity score: 27.14)
- Mixed Berry Whipped Cream Cheese Spread, Mixed Berry (Similarity score: 27.43)
- Old Fashioned Pumpkin Pie, Pumpkin (Similarity score: 29.87)
- Honey Goat Cheese, Honey (Similarity score: 30.12)
- Coop Feine Lebensmittel,galdi Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 30.76)
- Pains Au Chocolat Aop X4 (Similarity score: 30.80)
- Spiga Burrata (Similarity score: 31.41)
- La Daria Burratina (Similarity score: 31.46)
- Spiga Burrata (Similarity score: 31.46)
- Burrata Classica (Similarity score: 31.46)
- Burrata (Similarity score: 31.56)
Ingredients List
- Bread Pudding
- Wheat Gluten
- Corn Flour
- Soya Oil
- Spice
- E471
- E282
- E300
- Caramel Sauce
- Flour
- Water
- Sugar
- Skimmed Milk
- Palm Oil
- Yeast
- Salt
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)