Brioche Pasquier,Pasquier Flan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crème Glacée À La Cannelle (Similarity score: 8.29)
- Häagen Dazs Sorvete Haagen Dazs Strawberry 100ml (Similarity score: 14.24)
- Creperie D Emeraude,yann De Bretagne Crepes Fraiches 4 Crepes (Similarity score: 16.75)
- Yann De Bretagne 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 17.28)
- Nestle, Skinny Cow, Ice Cream Sandwiches, Vanilla & Chocolate, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 19.56)
- Old Fashioned Pumpkin Pie (Similarity score: 22.15)
- Culinary Circle Gelato (Similarity score: 22.24)
- Stilwell Foods Inc Blackberry Cobbler, Blackberry (Similarity score: 23.28)
- Ben & Jerry's Caramel Cookie Fix Ben & Jerry's (Similarity score: 23.32)
- Belfonte Belfonte, Frozen Yougurt, Sea Salt Caramel Craze (Similarity score: 25.05)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.73)
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Dill Dip (Similarity score: 28.66)
- Frozen Yogurt (Similarity score: 28.94)
- Quarki Quarki Eis (Similarity score: 29.68)
- Elle&vire International Soft & Extra Light 75% Free Fat (Similarity score: 30.43)
Ingredients List
- Gelling Agent
- Vanilla Flavouring
- Dextrose
- Emulsifier
- Colour
- Water
- Wheat Flour
- Sugar
- Palm Fat
- Fresh Egg
- Modified Corn Starch
- Corn Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)