Yann de Bretagne 6 Crêpes Fraîches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 896kj (215 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 896kj (215 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 41.30434782608695% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.3% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creperie D Emeraude,yann De Bretagne Crepes Fraiches 4 Crepes (Similarity score: 1.41)
- Brioche Pasquier,pasquier Flan (Similarity score: 17.28)
- Rillettes De Poissons Aux Piquillos (Similarity score: 23.45)
- Crème Glacée À La Cannelle (Similarity score: 23.89)
- Nestle, Skinny Cow, Ice Cream Sandwiches, Vanilla & Chocolate, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 24.39)
- Apple Caramel Nut Galette (Similarity score: 27.10)
- Kemps Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 27.33)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 28.25)
- Häagen Dazs Sorvete Haagen Dazs Strawberry 100ml (Similarity score: 28.37)
- Milfina Joghurt (Similarity score: 29.38)
- Stilwell Foods Inc Blackberry Cobbler, Blackberry (Similarity score: 29.55)
- Dan's Gourmet Macaroni & Cheese (Similarity score: 29.67)
- Leader Price Croque Monsieur (Similarity score: 29.77)
- Crêpes Sucrées Saveur Vanille (Similarity score: 29.90)
- Culinary Circle Gelato (Similarity score: 30.81)
Ingredients List
- Fresh Whole Milk
- Fresh Egg
- Sugar
- Wheat Flour
- Sunflower Oil
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)