Brookshire's Bakery Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.555555555555555 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.42g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.42g |
| Saturated Fat | 7.26g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 56.27906976744186% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 202mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 202mg |
| Sugars | 13.71g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 13.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brookshire's Bakery, Apple Pie (Similarity score: 11.61)
- Beehive Lattice Pie (Similarity score: 11.61)
- Robert Irvine Foods Cheesecake (Similarity score: 14.87)
- Kemps Simply Crafted Premium Icecream Sandwiches (Similarity score: 14.96)
- Apple Lattice Pie (Similarity score: 16.21)
- Robert Irvine Foods Llc New York Style Cheesecake (Similarity score: 17.66)
- Dean's Super Scoops Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.25)
- Beehive Bread Dazzleberry Lattice Pie (Similarity score: 19.44)
- Eclairs Au Cafe Surgeles (Similarity score: 19.83)
- Netto Eclairs Au Café (Similarity score: 19.83)
- Rich & Delicious Banana Creme Pie (Similarity score: 22.44)
- Oregon Ice Cream Llc Ice Cream Bars (Similarity score: 22.48)
- Salted Caramel A French Style Dessert, Salted Caramel (Similarity score: 22.74)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 23.39)
- Galette Des Rois Pommes (Similarity score: 23.44)
Ingredients List
- Apple
- Spice
- Cinnamon
- E330
- Vanilla Extract
- Dextrose
- E200
- E410
- Cider Vinegar
- E282
- Flour
- Sugar
- Palm Oil
- Water
- Corn Syrup
- Modified Starch
- Contains Less Than 2% Of
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)