Robert Irvine Foods Llc New York Style Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 5.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.88g |
| Saturated Fat | 7.06g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Robert Irvine Foods Cheesecake (Similarity score: 6.83)
- Oregon Ice Cream Llc Ice Cream Bars (Similarity score: 15.80)
- Apple Lattice Pie (Similarity score: 16.69)
- Brookshire's Bakery Apple Pie (Similarity score: 17.66)
- Brookshire's Bakery, Apple Pie (Similarity score: 18.09)
- Beehive Lattice Pie (Similarity score: 18.09)
- Kemps Simply Crafted Premium Icecream Sandwiches (Similarity score: 18.28)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.44)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 19.54)
- Sweet Cream, Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.84)
- Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.84)
- Harmons Bakery Pumpkin Pie (Similarity score: 21.17)
- Mini Käsekuchen (Similarity score: 21.24)
- Breyers, Unilever Breyerschocolatepeanutbuttericecream (Similarity score: 21.70)
- Beehive Bread Dazzleberry Lattice Pie (Similarity score: 22.57)
Ingredients List
- Cream Cheese
- Modified Corn Starch
- Palm Oil
- Whole Wheat Flour Butter
- Molasses
- Honey Salt
- E500ii
- Natural Flavors Vanilla Extract
- Soya Lecithin
- Stevia Extract
- Sugar
- Whole Eggs Yogurt
- Water
- Wheat Flour
- Nonfat Milk Solids
- Milk Protein Concentrate
- Fortified Wheat Flour
- Tapioca Starch Soluble Corn Fiber
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)