Brothers International Desserts Inc. Classic Bon Bons Ice Creams
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.56g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.56g |
| Saturated Fat | 12.82g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.506094588005844% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 12.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 51mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 51mg |
| Sugars | 25.64g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Magnum Batonnet Glace Mini Classic Amande Chocolat Blanc X 6 330 Ml (Similarity score: 7.40)
- Haagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 8.88)
- Apple Pie Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- White & Milk Chocolate Trio Crispy Belgian Chocolate (Similarity score: 10.40)
- Glaces De Lyon Desserts Glacés Individuels Soufflé Grand Marnier® (Similarity score: 10.53)
- Magnum Mini Helados Surtidos Magnum Classico, Blanco Y Almendras (Similarity score: 11.61)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Amande 6x55ml (Similarity score: 12.28)
- Buche Glacée Erhard 6 A 8 Parts (Similarity score: 12.66)
- Picard Bûche Glacée Chocolat (Similarity score: 13.54)
- Dre's Dre's, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 13.90)
- Dre's Dre's Southern Style Ice Cream (Similarity score: 13.90)
Ingredients List
- Ice Cream Mix
- Soya Lecithin
- Egg Yolk
- E410
- E407
- Chocolate Coating
- Canola Oil
- Artificial Vanilla Flavor
- Milk
- Cream
- Sugar
- Condensed Skim
- Corn Sweetener
- Fructose
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)