Glaces de Lyon Desserts glacés individuels Soufflé Grand Marnier®
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1175kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1175.0kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0.11 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.99g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.99g |
| Saturated Fat | 11.67g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.21776814734561% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 11.7g |
| Score | 18 |
| Sodium | 48.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48.0mg |
| Sugars | 23.47g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Mini Helados Surtidos Magnum Classico, Blanco Y Almendras (Similarity score: 5.79)
- Dre's Dre's, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 7.54)
- Dre's Dre's Southern Style Ice Cream (Similarity score: 7.54)
- White & Milk Chocolate Trio Crispy Belgian Chocolate (Similarity score: 9.12)
- Magnum Batonnet Glace Mini Classic Amande Chocolat Blanc X 6 330 Ml (Similarity score: 9.46)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Amande 6x55ml (Similarity score: 9.46)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Cream (Similarity score: 10.53)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Creams (Similarity score: 10.53)
- 50 Perles De Coco Surgelées (Similarity score: 11.46)
- Nestlé Buche Tout Chocolat (Similarity score: 11.57)
- Magnum Magnum Pistachio (Similarity score: 11.62)
- Haagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 12.14)
- Haagen Dazs Peppermint Bark Ice Cream (Similarity score: 13.33)
- Pecan Resist Chocolate Ice Cream With White & Dark Fudge Chunks, Pecans, Walnuts & Fudge Covered Almonds, Pecan Resist (Similarity score: 13.66)
- G7 Gelato Biologico Panna (Similarity score: 13.90)