Brownie bite chocolate light ice cream with chocolatey pieces, brownie chunks and a fudge swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 3.45g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 26.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Pantry Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.33)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.33)
- Cereal Soaked Milk Ice Cream With Crispy Cereal Swirl, Cereal Dreams (Similarity score: 11.35)
- Rainbow Road Ice Cream, Rainbow Road (Similarity score: 11.67)
- Eroski Tarta Helada Whisky (Similarity score: 12.00)
- Gut Langenhof Pumpkin Pie Ice Cream (Similarity score: 12.37)
- Cannelés (Similarity score: 12.54)
- Ice Cream (Similarity score: 13.25)
- Premium Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 13.25)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries & Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolate Cake (Similarity score: 13.30)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries And Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolaty Cake (Similarity score: 13.30)
- Dreyer's, Frozen Custard, Raspberry Cheesecake, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 13.49)
- Ice Cream (Similarity score: 13.52)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.65)
- Surprise Party Vanilla Ice Cream Swirled With Yellow Cake Ice Cream And Rainbow Sprinkles (Similarity score: 13.76)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Maltodextrins
- Propylene Glycol Monostearate
- E412
- E415
- E407
- Retinyl Palmitate
- Sugar
- Cream
- Fudge Swirl
- Corn Syrup
- Cocoa Processed With Alkali
- Chocolatey Chips
- Chocolate Brownie Pieces
- Whey Protein
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)