Cherry ice cream with a chocolaty frosting swirl, cherries & chocolate cake pieces, cherry chocolate cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 5.75g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 22.99g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries And Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolaty Cake (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 3.05)
- Ice Cream (Similarity score: 3.19)
- Surprise Party Vanilla Ice Cream Swirled With Yellow Cake Ice Cream And Rainbow Sprinkles (Similarity score: 4.57)
- Gut Langenhof Pumpkin Pie Ice Cream (Similarity score: 4.87)
- Eroski Tarta Helada Whisky (Similarity score: 6.44)
- Vanilla & Chocolate Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 7.01)
- La Ermita Cantabria Flan De Chocolate (Similarity score: 7.04)
- Esselunga Gelato Crema (Similarity score: 7.66)
- Premium Vanilla Bean Ice Cream Made With Real Milk And Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 8.28)
- Premium Classic Vanilla Ice Cream Made With Real Milk And Cream, Vanilla (Similarity score: 8.28)
- Rainbow Road Ice Cream, Rainbow Road (Similarity score: 9.25)
- Market Pantry Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.47)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.47)
- L'angélys Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 9.76)
Ingredients List
- Milkfat
- Corn Syrup
- Sugar
- Modified Corn Starc
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Chocolaty Frosting Swirl
- Sugar
- Corn Syrup
- Cherry
- Cherry
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)