Buttered toffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 60.024009603841534% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 150mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 150mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Colanta Arequipe (Similarity score: 21.01)
- Kroger Chocolate Creme Pie (Similarity score: 23.43)
- Leader Price Eclairs Au Café & Parfum Chocolat (Similarity score: 25.11)
- Cameo Torta Di Mele (Similarity score: 25.13)
- Fiorentini,paranà Dulce De Leche (Similarity score: 25.55)
- Tillamook Tillamook, Tillamookies, Really Creamy Ice Cream Sandwiches, Vanilla Bean (Similarity score: 26.48)
- Rich Products Corp Creamy Vanilla Ice Cream Loaded With Chunks Of Chocolate Sandwich Cookies, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, Topped With Whipped Topping, More Cookie Pieces & Chocolate Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Cookies & Cream (Similarity score: 28.61)
- Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 29.10)
- Betty Bossi,coop Anke Cale (Similarity score: 29.54)
- Sea Salt Caramel Chocolate Creme Pie (Similarity score: 29.55)
- Creme Pie (Similarity score: 29.55)
- Lemon Cake Roll With Creme Filling, Lemon Creme (Similarity score: 29.80)
- Schnucks, Rocky Mountain Pies Schnucks, Pie, Chocolate Creme (Similarity score: 30.29)
- Raffolé Confiture De Lait (Similarity score: 30.41)
- Leclerc Chouquettes (Similarity score: 30.53)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Popcorn
- Corn Syrup Solids
- Butter
- Coconut Oil
- Buttery Topping
- Salt
- E336i
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)