Rich Products Corp Creamy vanilla ice cream loaded with chunks of chocolate sandwich cookies, on a fudge topped chocolate cookie crust, topped with whipped topping, more cookie pieces & chocolate flavored drizzle sundae premium ice cream cake, cookies & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 10.42g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.70934699103714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 147mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 147mg |
| Sugars | 26.04g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Schnucks, Rocky Mountain Pies Schnucks, Pie, Chocolate Creme (Similarity score: 16.20)
- Cookies 'n Cream Ice Cream Cake, Cookies 'n Cream (Similarity score: 16.58)
- Klondike,unilever Choco Taco (Similarity score: 17.80)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Creamy Chocolate Reduced Fat Ice Cream In A Cone Dipped In Chocolate Flavored Coating Topped With Cookie Pieces, Chocolate Lovers (Similarity score: 18.40)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Cones, Chocolate (Similarity score: 18.40)
- Sea Salt Caramel Chocolate Creme Pie (Similarity score: 19.59)
- Creme Pie (Similarity score: 19.59)
- La Delicieuse Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 19.76)
- Unilever Italia Mkt Operations S R L Magnum Inferno (Similarity score: 19.89)
- Mousse Shooter (Similarity score: 21.60)
- Rich Products Corp Candy Bar Creamy Vanilla Ice Cream With Chocolate Sauce & Nestle Butterfinger Candy Pieces On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust With Whipped Topping Sundae Premium Ice Cream Cake, Candy Bar (Similarity score: 21.63)
- Tillamook Tillamook, Tillamookies, Really Creamy Ice Cream Sandwiches, Vanilla Bean (Similarity score: 21.97)
- Pilpa Max Mini (Similarity score: 22.00)
- Betty Bossi,coop Anke Cale (Similarity score: 22.91)
- Friendly's Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 23.17)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Cocoa Alkali Processed
- Cocoa
- Margarine
- Corn Flour
- Hydrogenated Coconut Oil
- Modified Corn Starch
- Raising Agent
- Colored With
- Sugar
- Whey
- Coconut Oil
- Natural Flavouring
- Salt
- Invert Sugar
- Soya Lecithin
- E471
- Cocoa Paste
- E410
- Sodium Caseinate
- Cream
- Cocoa Paste
- Corn Starch
- To Preserve Freshness
- E466
- E435
- E330
- E475
- Artificial Flavouring
- Soy Protein Isolate
- Carbohydrate Gum
- Wheat Flour
- E412
- E415
- Condensed Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Soya Bean
- Palm And Palm Kernel Oil
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)