Butterfinger
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Zen Bakery Banana Nut Muffin (Similarity score: 23.74)
- The Long Company Aunt Hattie's, Enriched Soft French Rolls (Similarity score: 25.21)
- Spice Bun (Similarity score: 26.75)
- Crownfield Ovesná Kaše Jahoda (Similarity score: 28.42)
- Soft Pretzels Fully Baked Soft Pretzels With Salt Pack (Similarity score: 30.87)
- J&j Snackfoods Corp Original Fully Baked Soft Pretzels, Original (Similarity score: 30.94)
- Baked Soft Pretzels (Similarity score: 30.94)
- Roasted Beetroot Hommus (Similarity score: 32.70)
- Fries To Go Fries To Go (Similarity score: 33.74)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 34.55)
- Signature Julienne Cut Sun Dried Tomatoes (Similarity score: 35.11)
- Safeway Halved Sun Dried Tomatoes (Similarity score: 35.11)
- Bread Sinclair Gluten Free Bread (Similarity score: 35.41)
- Mccain Frit Up (Similarity score: 35.68)
- Julienne Cut Sun Dried Tomatoes With Spices In Blended Oil (Similarity score: 36.03)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- E160b
- Sugar
- Peanut
- Vegetable Oil
- Peanut Flour
- Skimmed Milk
- And Less Than 2% Of Cocoa Milk
- Salt
- Yellow Corn Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)