Zen Bakery Banana Nut Muffin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 7.8100000000000005 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.81 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 164mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 10.9g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Long Company Aunt Hattie's, Enriched Soft French Rolls (Similarity score: 21.78)
- Baked Soft Pretzels (Similarity score: 22.90)
- Safeway Halved Sun Dried Tomatoes (Similarity score: 23.05)
- Signature Julienne Cut Sun Dried Tomatoes (Similarity score: 23.05)
- Julienne Cut Sun Dried Tomatoes With Spices In Blended Oil (Similarity score: 23.27)
- Butterfinger (Similarity score: 23.74)
- Soft Pretzels Fully Baked Soft Pretzels With Salt Pack (Similarity score: 25.37)
- J&j Snackfoods Corp Original Fully Baked Soft Pretzels, Original (Similarity score: 25.54)
- Pita Pal Ancient Grains With Kale (Similarity score: 27.84)
- Tesco Tesco Plant Chef Breaded Nuggets (Similarity score: 28.60)
- Fries To Go Fries To Go (Similarity score: 29.35)
- Rodelle Cacao Solubilisé Noir (Similarity score: 29.47)
- Crownfield Ovesná Kaše Jahoda (Similarity score: 29.81)
- Taboule (Similarity score: 30.54)
- Bread Sinclair Gluten Free Bread (Similarity score: 30.68)