Buttermilk frozen yogurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.88g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.88g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.670411985018724% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 63mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63mg |
| Sugars | 28.16g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Gelateria Di Piazza Navona Tiramisu (Similarity score: 6.66)
- Japanese Matcha Green Tea Ice Cream With Green Tea Mochi Bites, Mo Matcha Mochi (Similarity score: 7.95)
- Tarte Normande 6 8 Personnes (Similarity score: 9.89)
- Yellow Cake Batter Ice Cream With Rum Raisins & Candied Ginger, Aunt Gladys Yellow Cake Batter (Similarity score: 10.87)
- Mikawaya Natural Ice Cream Wrapped In A Sweet Rice Dough (Similarity score: 11.14)
- Mikawaya Natural Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 11.14)
- Mikawaya Natural Mochi Ice Cream, Mango (Similarity score: 11.14)
- Tea Rrific Tea Rrific, Ice Cream, London Mist (Similarity score: 11.35)
- Apple Pie Vanilla Mochi Ice Cream With A Cinnamon Apple Center Wrapped In Sweet, Pillowy Dough, Apple Pie, Vanilla (Similarity score: 11.80)
- Talenti Caribbean Coconut Gelato, Caribbean Coconut (Similarity score: 11.87)
- International Delight, Dean Foods Company Gourmet Coffee Creamer, Southern Butter Pecan (Similarity score: 11.91)
- International Delight, Dean Foods Company International Delight, Southern Butter Pecan Gourmet Coffee Creamer, Pecan, Pecan (Similarity score: 11.91)
- Gelato Tiramisu (Similarity score: 12.09)
- Boni Glace Banana Split (Similarity score: 12.53)
- Ice Cream (Similarity score: 12.55)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E330
- Tapioca Starch
- Natural Flavouring
- Cream
- Cane Sugar
- Cultured Buttermilk
- Yogurt
- Pink Grapefruit Juice From Concentrate
- Tapioca Syrup
- Fruit
- Vegetable Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)