Yellow cake batter ice cream with rum raisins & candied ginger, aunt gladys yellow cake batter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 5.83g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 63.576881134133046% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 10 |
| Sodium | 58mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Apple Pie Vanilla Mochi Ice Cream With A Cinnamon Apple Center Wrapped In Sweet, Pillowy Dough, Apple Pie, Vanilla (Similarity score: 9.39)
- Mikawaya Natural Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 9.50)
- Mikawaya Natural Mochi Ice Cream, Mango (Similarity score: 9.50)
- Mikawaya Natural Ice Cream Wrapped In A Sweet Rice Dough (Similarity score: 9.50)
- Talenti Caribbean Coconut Gelato, Caribbean Coconut (Similarity score: 10.17)
- Buttermilk Frozen Yogurt (Similarity score: 10.87)
- Japanese Matcha Green Tea Ice Cream With Green Tea Mochi Bites, Mo Matcha Mochi (Similarity score: 11.10)
- Chocolate Marshmallow Swirl Fluffy Marshmallow Swirls Dancing Through Rich Chocolate Ice Cream, Chocolate Marshmallow Swirl (Similarity score: 11.52)
- Talenti, Unilever Chocolate Chip (Similarity score: 12.89)
- Mikawaya Mikawaya, Mochi, Ice Cream, Green Tea (Similarity score: 13.27)
- La Gelateria Di Piazza Navona Tiramisu (Similarity score: 13.42)
- 2nd St Creamery Super Premium Ice Cream (Similarity score: 13.74)
- Mikawaya Mochi, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 14.07)
- Tarte Normande 6 8 Personnes (Similarity score: 14.24)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.47)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Yellow Cake Batter
- Rum Raisins
- Ginger
- E412
- Carob Bean
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)